Decyzja o tym, czy w danym gospodarstwie domowym opłaca się instalować panele fotowoltaiczne, powinna zapaść po uwzględnieniu kilku czynników. Przede wszystkim należy liczyć się z tym, że instalacja takiego systemu jest dość dużym kosztem jednorazowym.
Jednak w większości przypadków inwestycja ta zwraca się z nawiązką już po kilku latach. Po drugie warto się zastanowić, czy nowocześnie wyglądające ogniwa współgrają pod względem estetycznym z miejscem, w którym mają zostać zamontowane. W przypadku starych budynków z historią, którym niewiele brakuje, by zapisano je na listę ważnych zabytków, warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami.
Należy również przyjąć do wiadomości, że taka instalacja powinna zostać podpięta pod ogólną sieć elektroenergetyczną. Staje się wówczas małą, prywatną elektrownią, która wtedy, kiedy ma ku temu warunki, wytwarza energię na użytek właściciela. Instalacja powinna zostać starannie zaprojektowana i należy przed montażem orientować się, jaka ilość energii elektrycznej będzie mniej więcej zużywana w ciągu roku. Wówczas będzie można wybrać moc instalacji. Instalacja paneli fotowoltaicznych jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy nie tylko dbają o ekologię, ale również chcą zredukować w znacznym stopniu swoje rachunki za prąd.
Jeśli rachunki te są wysokie i opiewają na kwoty powyżej 200 złotych miesięcznie, z pewnością opłaci się instalacja systemu, który zniweluje te ceny, produkując energię za pomocą słońca. Warto również zainstalować panele słoneczne, jeśli decydujemy się na to w domu, w którym zamierzamy mieszkać przez dłuższy czas. Biorąc pod uwagę fakt, że koszty instalacji zwrócą się po mniej więcej 9 latach, warto korzystać z fotowoltaiki przez ten czas, aby odzyskać to, co zainwestowaliśmy. Jeśli dodatkowo po wstępnej analizie terenu okazuje się, że miejsce, w którym będą montowane panele, nie jest zacienione, inwestycja pewnością przyniesie korzyści.
Należy tutaj zwrócić uwagę nie tylko na położenie domu i dachu, ale również na to, czy w pobliżu nie budują się nowe budynki albo czy krajobraz w najbliższym czasie nie zmieni się tak, żeby pozbawić nas dostępu do słońca. Jest to bardzo ważne, ponieważ panele, których nie dosięgają promienie słoneczne, mogą być aż o 20% mniej wydajne, a wówczas stają się zupełnie nieopłacalne. Instalowanie paneli słonecznych ma również sens tylko wtedy, kiedy nie planujemy wymiany dachu w najbliższym czasie. Jeśli tak, warto instalację zostawić na termin po remoncie, aby uniknąć kosztów związanych z ponowną instalacją. Konkluzja jest taka, że jeśli uwzględnimy wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na opłacalność instalacji, możemy wybrać opcję, która będzie dla nas optymalna. Jeśli dom, na którym montowane będą ogniwa, ma stały dostęp do słońca, jest po remoncie i zamierzamy jeszcze długo w nim mieszkać, panele słoneczne są idealnym rozwiązaniem. Koszty zwrócą się po niemal dekadzie, ale w międzyczasie będziemy korzystać z odnawialnego źródła energii, mając satysfakcję, że nie krzywdzimy naszej planety.