Na rynku istnieje kilka rodzajów paneli fotowoltaicznych, a do najpopularniejszych należą panele monokrystaliczne i polikrystaliczne. Na czym polega różnica między nimi i czym kierować się w wyborze właściwych?
Panele monokrystaliczne charakteryzują się ogniwami w czarnym kolorze i obecnie triumfują w świecie fotowoltaiki. Uważane są za najrozsądniejszą opcję, ponieważ są najbardziej efektywne i cechują się bardzo wydajną produkcją energii, zajmując najmniejszą powierzchnię. Ich zaletą jest więc fakt, że nie potrzeba ich wiele, ponieważ są wystarczająco silne, by wytworzyć odpowiednią ilość mocy. Są doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy mają do dyspozycji niewielką przestrzeń na dachu małego domu lub też fragment działki.
Zobacz też: parametry ekogroszku
Ogniwa o barwie niebieskiej to z kolei informacja o tym, że mamy do czynienia z panelami polikrystalicznymi. Cechuje je o wiele niższa sprawność i wydajność niż w przypadku ogniw monokrystalicznych, dlatego konieczne jest użycie większej liczby ogniw, aby otrzymać tę samą moc, którą daje nam jedno ogniwo monokrystaliczne. Do niedawna były to najpopularniejsze panele dostępne na rynku, jednak efektywniejszy i zajmujący mniej miejsca następca zdecydowanie wyparł je z podium. Jedyną zaletą ogniw polikrystalicznych jest fakt, że są one tańsze, jednak rachunek wyrównuje się, kiedy porównamy wydajność obu wariantów.
Szukasz opału? Zobacz: sklep ekogroszek
Nowoczesne innowacje w ogniwach monokrystalicznych sprawia, że są one dziś bezkonkurencyjne i dają gwarancję sprawnego działania całego systemu. Instalacja z takimi ogniwami będzie funkcjonowała bardzo dobrze, nawet jeśli pogoda będzie niesprzyjająca, co w szerokości geograficznej, w której położona jest Polska, ma niebagatelne znaczenie. Gwarancja w przypadku obu opcji jest porównywalna i wynosi około dwudziestu pięciu lat. Obydwa systemy są bezobsługowe i wykonywane z trwałych tworzyw, dzięki którym nie ulegną zniszczeniom, nawet podczas złych warunków atmosferycznych. Jednak mimo wielu cech wspólnych i mimo tego, że ogniwa starszej generacji, a więc polikrystaliczne, są o wiele tańsze, wartością braną przede wszystkim pod uwagę jest dziś efektywność. A na tym polu zdecydowanie wygrywają ogniwa monokrystaliczne.