Przewaga paneli słonecznych nad innymi źródłami energii to nie tylko fakt, że z perspektywy czasu o wiele bardziej opłaca się produkować energię niż za nią płacić. Oczywiście, inwestycja w instalację należy do kosztownych, jednak już po kilku latach korzystania z instalacji, koszty te zwracają się ze sporą nawiązką.
Ich przewaga polega również na tym, że mają one bardzo długą żywotność i raz zainstalowane mogą posłużyć właścicielowi nawet kilkadziesiąt lat. Wpływ na ich wysoką odporność i brak uszkodzeń ma przede wszystkim ich zupełnie nieskomplikowana budowa oraz odporne materiały, z których są tworzone.
Wykonane są ze stali nierdzewnej i pleksi, która doskonale chroni ogniwa przed silnymi opadami i gradobiciem. Składają się tylko z kilku ruchomych części, które bardzo trudno jest uszkodzić i wyposażone są w niewielką ilość części elektronicznych, które są najczęściej najbardziej podatne na uszkodzenia.
Ciekawe artykuły: kaloryczność pelletu a ekogroszku
Wszystko to sprawia, że panele słoneczne zdają się niemal niemożliwe do zniszczenia w okresie krótszym niż ich przewidywany czas eksploatacji, zależny od jakości wybranych elementów. Jedynie inwerter, który odpowiada za przemianę prądu stałego w prąd przemienny, może wymagać wcześniejszej wymiany, ponieważ jest najbardziej rozbudowanym urządzeniem w systemie. Posiada wiele ruchomych części i nieustannie pracuje, dlatego też jego żywotność szacuje się na mniej więcej dziesięć lat. Zdarza się jednak, że inwerter działa bez zarzutu przez piętnaście lat.
Panele fotowoltaiczne działają średnio przez około dwadzieścia pięć lat, jednak coraz więcej firm gwarantuje wydajność na trzydzieści lat, a te z najwyższej półki mogą sprawnie funkcjonować nawet przez pół wieku. Najstarszy panel fotowoltaiczny działa sprawnie już od ponad sześćdziesięciu lat. Konstrukcja takiej instalacji jest bardzo prosta i solidnie wykonana, a biorąc pod uwagę fakt, że zainstalowana jest w jednym miejscu, a jej zadaniem jest jedynie absorpcja promieniowania, niemal nie ma czynników, które mogłyby na nią negatywnie wpłynąć.
Panele z krzemu krystalicznego są najbardziej odporne na czynniki zewnętrzne i fatalne warunki pogodowe, jednak wszystkie instalacje działają mniej efektywnie, jeśli są narażone na skrajne warunki pogodowe, takie jak huragany czy nagminne nasłonecznienie.